IT specialistams

A. Šriupša: IT valdymas – prabanga ar būtinybė?

Podcast’ai Spotify platformoje

Šiais laikais reta įmonė gali sau leisti ignoruoti informacines technologijas. Greičiau atvirkščiai – norintis išlikti konkurencingu verslas yra priverstas šiai sričiai skirti vis daugiau dėmesio. Kartu su tuo iškyla klausimas ar reikia įmonės vadovų komandą papildyti žmogumi, išskirtinai atsakingu už IT bei jo plėtrą. Visiškai normalu, kad iki tol tokios pozicijos neturėjusių įmonių vadovams iškyla abejonių, ką šis žmogus veiks bei kokią vertę įmonei sukurs.

Visgi daugybė įmonių šią poziciją ne tik turi, bet ir nuolat stiprina, tad turbūt kažkokios logikos tame yra. Mano patirtis rodo, kad įmonei ne tik prasminga, bet ir būtina, turėti IT vadovą. Tam jūsų teismui pateikiu 3 argumentus.

1. IT įtaka verslui ženkliai išaugo ir didės ateityje

Informacija yra mūsų laikų auksas, o technologijos yra jo kasimo įrankiai. Tad nieko keisto, jog vis daugiau įmonės veiklos sričių savo darbą yra glaudžiai susiejusios su įvairiomis IT sistemomis: jų atsiranda vis daugiau ir vis įvairesnių, jos sudėtingėja, o poreikis jas efektyviai valdyti didėja. Tad natūralu, jog darosi būtina IT sričiai skirti vis daugiau dėmesio. Kalbu apie dedikuotą ir aukščiausio prioriteto dėmesį, o ne “vieną iš” šalia finansų, personalo ir kitų administracinių reikalų, nes tik tokiu atveju įmanoma IT kilstelėti iš kaštų centro į papildomos vertės kūrimo poziciją. Čia ir yra būtinas IT vadovas, kurio pagrindinė užduotis yra įmonės technologijų valdymas, derinimas prie verslo poreikių bei plėtra ir tobulinimas.

2. Įmonėje reikalingas tarpininkas tarp sistemų vartotojų bei jų diegėjų

Visos IT sistemos įmonėje turi tarnauti vienam ir pačiam svarbiausiam tikslui – didinti darbuotojų produktyvumą. Sistemos vartotojas savo darbą turėtų atlikti greičiau, kokybiškiau ir didesne apimtimi. Deja, realybėje viskas yra ne taip paprasta. Kiekvienas verslas turi savo specifiką, dėl to diegiant naują sistemą užtrunkama nemažai laiko prie jos priderinant reikiamą funkcionalumą. Išties, šis derinimas ir sistemos adaptavimas pagal įmonės specifiką yra nenutrūkstamas procesas, nes verslo konkurencijos sąlygomis įmonės veikla nuolat keičiasi ir tobulėja. IT sistemos privalo neatsilikti nuo įmonėje vykstančių pokyčių, taigi kažkam reikia tuo pasirūpinti.

Patys sistemos vartotojai arba atitinkamo verslo proceso šeimininkai yra prasti kandidatai šiam vaidmeniui. Visų pirma, dažnu atveju jiems trūksta technologinių žinių bei supratimo, kaip kokybiškai komunikuoti savo poreikius sistemos diegėjui bei suprasti jų pasiūlymus ir argumentus. Be to, tai nėra pagrindinis jų darbas, taigi būtų naivu tikėtis kokybės šiame procese. Pačios technologijos vartotojams neįdomios, jiems įdomios tik sistemos galimybės, bei kaip jas būtų galima pritaikyti atliekant savo darbą. Tuo tarpu IT vadovas puikiai tinka tam, kad imtųsi tarpininko vaidmens tarp sistemų diegėjų bei jų vartotojų. Iš vienos pusės, jis gerai pažįsta įmonės veiklą, jos procesus ir subtilybes, iš kitos – jis turi pakankamai žinių, kad išverstų tai į IT kalbą ir, įvertinus techninę informaciją, priimtų sprendimus dėl tolimesnės sistemų plėtros.

3. Įmonės technologijų “orkestrui” reikia “dirigento”

Kiekvienoje didesnėje įmonėje, kur vyksta daug skirtingų verslo procesų, yra didelis poreikis šių procesų automatizavimui arba efektyvumo didinimui, pasitelkiant IT sistemas. Tačiau neužmirškime, kad dažna sistema apima keletą skirtingų verslo procesų – nei viena sistema neveikia vakuume, ji turi “bendrauti” su kitomis sistemomis bei keistis su jomis informacija. Tad kažkas įmonėje turi surinkti poreikius iš skirtingų procesų šeimininkų į vieną vietą, juos įvertinti, suderinti ir paskirstyti tarp IT sistemų. Tas kažkas, suprantama, turėtų būti IT vadovas.

Debesų kompiuterijos paslaugų atsiradimas labai supaprastino IT paslaugų įsigijimo procesą. Tai, kas anksčiau reikalaudavo sudėtingų bei ilgų diskusijų apie serverių infrastruktūrą, licencijavimą ir programavimo darbus, šiais laikais gali būti padaroma gerokai paprasčiau. Dažnai pakanka suvesti kreditinės kortelės duomenis, nurodyti vartotojų skaičių ir jūs jau galite naudotis standartizuota IT sistema, pasiekiama per interneto naršyklę. Tad nieko keisto, kad kai kurios verslo funkcijos (pvz., marketingas, pardavimai) pačios renkasi ir perka sau reikalingas technologijas. Vis dėlto daugiau laisvės automatiškai atneša ir daugiau chaoso bei netvarkos. Tad viena iš IT vadovo funkcijų yra bendrų įmonės IT standartų nustatymas ir jų laikymosi kontrolė. Kažkam juk reikia pagalvoti ir apie tų sistemų saugumą, integraciją su kitomis sistemomis bei informacijos dubliavimosi riziką.

Kiek šie argumentai aktualūs jūsų verslui, palieku spręsti jums patiems. Tačiau mūsų patirtis, sukaupta per daugiau nei 20 metų darbo su plačiu ratu Lietuvos įmonių, parodė, kad IT vadovo reikšmė verslui yra labai svarbi. Jo egzistavimas ir tinkamas pozicionavimas turi lemiamos įtakos ne tik tam, kokios IT sistemos veikia įmonėje, bet ir kaip jos yra (iš)naudojamos. O tai neišvengiamai paveikia ir verslo rezultatus, tad profesionalus IT valdymas šiuolaikinėje įmonėje yra toli gražu ne prabanga. Tai būtinybė!

AUTORIUS

Artūras Šriupša – UAB „Blue Bridge Bond” direktorius

Publikuota:

vz.lt

Artūras Šriupša|Blue Bridge Bond|IT vadovas|IT valdymas

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau