2014 m. „Google“ pristatė „Kubernetes“ – programinę įrangą, leidžiančią daug paprasčiau kurti, testuoti ir diegti programas. Nuo pat atsiradimo „Kubernetes“ sulaukė susidomėjimo iš programuotojų, o šiuo metu tarp naudojančių šį atvirojo kodo įrankį ne tik IT rinkos milžinės „Microsoft“ ar „Amazon“, bet ir „Uber“, „Pizza Hut“ ir daugelis kitų įmonių, kurių tiesioginė veikla nėra susijusi su programinės įrangos kūrimu. Taigi – kodėl ir kaip „Kubernetes“ gali būti naudingas jūsų organizacijai, jeigu nekuriate, o tik naudojate kitų sukurtas programas ir sistemas?
Konteinerių technologijos tęsinys
Paprasčiausiai „Kubernetes“ galima apibūdinti kaip infrastruktūrą, skirtą valdyti programoms, sukurtoms konteinerių technologijos pagrindu.
„Kubernetes“ ir kiti konteinerių sustygavimo (angl. container orchestration) įrankiai iš esmės yra naujo aplikacijų kūrimo stiliaus pasekmė. Programų architektūrai smulkėjant ir populiarėjant konteineriams, jų valdymui atsirado įrankiai, sprendžiantys aplikacijų kūrimo ir jų atnaujinimo iššūkius. Neatsitiktinai būtent programų kūrėjai yra didžiausi konteinerių ir jų valdymo įrankių fanai, o dalis organizacijų atranda šias technologijas, nes pradeda dirbti su specialistais, kurie savo sukurtas programas „supakuoja“ į konteinerius“, – pasakoja „Blue Bridge“ IT inžinierius Aivaras Sukackas.
Naujos kartos programų architektūra naudojama kuriant ne tik sudėtingas, dideliam naudotojų skaičiui skirtas sistemas, bet ir paprastas programas, tad didelė tikimybė, kad ateityje su konteineriais ir „Kubernetes“ teks susipažinti visoms organizacijoms, turinčioms bent kelias sistemas.
Paprastesnė IT infrastruktūros priežiūra
„Kubernetes“ taip pat yra IT infrastruktūros dalis, o tai reiškia, kad tokie įrankiai palengvina ne tik programų diegimą, bet ir vėlesnę jų priežiūrą, o kartu – ir IT infrastruktūros specialistų darbą.
„Kalbant apie „Kubernetes“, galima pastebėti, kad šis įrankis padeda daug efektyviau išnaudoti ir valdyti turimus IT resursus kad ir kokie jie būtų – debesijos paslaugos ar nuosavas duomenų centras. Be to, šis įrankis leidžia programų kūrėjams ir IT infrastruktūros priežiūrai išvengti brangiai kainuojančių klaidų, susijusių su naujos programos diegimu, jos veikimo bei pasiekiamumo užtikrinimu ir atnaujinimu. Dažnu atveju apskritai pavyksta sutrumpinti sistemos ar jos atnaujinimų diegimo laiką nuo kelių savaičių iki kelių valandų“, – pasakoja A. Sukackas.
Pagalba atnaujinant ir diegiant sistemas
Viena dažniausių ir brangiausiai kainuojančių klaidų, susijusių su programų diegimu, kurią konteineriai ir jų valdymo įrankiai išsprendžia – naujoje IT aplinkoje neveikiančios sistemos. Su šiuo iššūkiu ir Lietuvoje susiduria nemažai ir valstybinio, ir privataus sektoriaus organizacijų.
„Pavyzdžiui, įsigijote naują apskaitos sistemą, tačiau paaiškėja, kad ji neveikia taip, kaip turėtų veikti jūsų IT infrastruktūroje, nes buvo sukurta ir testuojama kitokiose IT aplinkose. Neretai šią situaciją pablogina tai, kad programinės įrangos kūrėjai negali padėti ir sistemos „paleidimas“ iš esmės lieka jūsų IT specialistų atsakomybe, atimančia daug laiko ir pastangų. Jei su tokiais iššūkiais susiduriate kiekvieną kartą kurdami ar atnaujindami sistemas, būtų racionalu pagalvoti „Kubernetes“, – pastebi „Blue Bridge“ IT inžinierius.
Efektyvesnis IT resursų naudojimas
Kita svarbi problema, kurią daugeliui gali padėti išspręsti „Kubernetes“ – patikimesnis sistemų veikimas. Tai ypač aktualu, jei turite sistemų, kurių apkrova netolygi arba didelė.
„Kubernetes“ leidžia tokiai sistemai efektyviau išnaudoti reikalingus resursus ir užtikrinti, kad nei padidėjus naudotojų skaičiui, nei, pavyzdžiui, sutrikus dalies serverių veiklai, sistema „neužlūš“. Tai taip pat leidžia atnaujinti sistemą „nepastebimai“, neišjungiant jos ilgesniam laikui ir lengviau perkelti sistemas ar jų dalis iš vienos infrastruktūros į kitą – pavyzdžiui, iš savo duomenų centro į „debesį“ ,– pasakoja A. Sukackas, atkreipdamas dėmesį, kad moraliai pasenusių programų veikimo ir saugumo problemų nei konteineriai, nei jų sustygavimo programos nesprendžia. Be to, ne visos sistemos apskritai gali būti sukonteinerizuotos.
„Jeigu sistema negali būti tvarkingai išskaidyta į atskirus komponentus, o taip dažniausiai nutinka su „monolitinėms“, pagal senus programavimo principus sukurtomis ir iki šiol tebevystomomis sistemoms, jų veikimo problemas teks spręsti kitu keliu, pavyzdžiui, perrašant programą“, – pastebi pašnekovas.
Kaina, diegimas ir kiti praktiniai iššūkiai
Viena iš svarbiausių „Kubernetes“ sėkmės priežasčių – tai, kad ją sukūrusi „Google“ iki šiol aktyviai prisideda prie įrankio tobulinimo. Šiame procese aktyviai dalyvauja ir „Kubernetes“ bendruomenė visame pasaulyje. Vis dėlto, kaip ir kiekvienas atvirojo kodo produktas, „Kubernetes“ pritaikymas savo poreikiams reikalauja nemažai įgūdžių.
„Klausimas apie šio įrankio naudojimo kainą nėra paprastas. Viena vertus, tai visiškai nemokamas, plačias galimybes turintis ir nuolat tobulinamas įrankis, kuris iš esmės turėtų apčiuopiamai taupyti ir finansus, ir laiką. Tai, aišku, gera žinia organizacijoms, kurios pačios nekuria programų, tačiau nori neatsilikti nuo šiuolaikinių IT kokybės standartų ir jaučia šio įrankio poreikį. Kita vertus – tai taip pat yra nauja technologija, turinti savo specifinį žodyną, diegimo ir priežiūros ypatumus, kuriems perprasti reikia laiko. Nepaisant to, kad „Kubernetes“ jau naudoja tūkstančiai įmonių, visi tik mokosi dirbti su šiuo įrankiu, o tai reiškia, kad gali tekti patiems ieškoti tinkamiausio jo naudojimo būdo“, – svarbiausius iššūkius, su kuriais galima susidurti planuojant diegti „Kubernetes“, vardija „Blue Bridge“ IT inžinierius.
Tiesa, rinka jau kurį laiką siūlo kelias mokamas alternatyvas savarankiškam „Kubernetes“ diegimui. Pavyzdžiui, šiuo metu JAV populiarėja individualizuotos „Kubernetes“ paslaugos, kurias siūlo didžiausi debesijos tiekėjai, pavyzdžiui, „Amazon“ ir „Microsoft“. Taip pat – šio įrankio versijos, pritaikytos nuosaviems duomenų centrams, kurias pristato tokie gamintojai kaip „Haptio“.„Kubernetes“ diegimą bei priežiūrą vis dažniau gali pasiūlyti ir vietiniai IT tiekėjai.
Domina „Kubernetes“ sprendimas? Susisiekime: