IT specialistams

Iškeliu duomenų bazę iš savo duomenų centro: ką reikia žinoti?

Podcast’ai Spotify platformoje

Planai perkelti duomenų bazę turėtų prasidėti nuo išsamios pažinties su dabartinės duomenų bazės specifika bei jos veikimo ypatumais. „Duomenų, saugomų duomenų bazėje, tipas; vieta, kurioje saugoma pati duomenų bazė ir duomenų bazės išskirtinumas – tai tik kelios svarbios detalės, turinčios didelės įtakos sprendimui“, – pastebi „Blue Bridge“ IT architektas Gintaras Vaidakavičius. Taigi – kaip nuspręsti, ar duomenų bazę reikia iškelti iš savo duomenų centro ir užtikrinti, kad šis perkėlimas būtų sklandus bei ekonomiškai naudingas?

Kokius iššūkius padeda spręsti duomenų bazės iškėlimas?

Priežastys, paskatinančios iškelti savo duomenų bazę, gali būti įvairios: pradedant nuo technologinių iššūkių, pavyzdžiui, fizinės įrangos resursų (atminties, diskinės vietos ar procesorių) trūkumo ir baigiant pašlijusiais santykiais su dabartiniu paslaugų tiekėju.

„Neretai tiesiog siekiama didesnio efektyvumo, nes atsiranda nauji poreikiai duomenų apdorojimo greičiui ar apimčiai, pradedamas jausti aptarnavimo specialistų trūkumas arba nepakankama jų kvalifikacija. Arba duomenų saugumui realią grėsmę pradeda kelti senstanti fizinė įranga, tačiau lėšų senos įrangos plėtrai arba naujos įsigijimui – nėra“, – vardija G. Vaidakavičius.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad nepriklausomai nuo duomenų tipo, visos problemos, su kuriomis susiduriama saugant duomenis, yra svarbios.

„Duomenis, saugomus duomenų bazėse, galima suskirstyti į dvi grupes – aplikacijų ir tarnybiniai duomenys. Vyrauja įsitikinimas, kad būtent aplikacijų duomenys yra vertingiausi. Tačiau iš tikrųjų aukso vertės gali būti ir tarnybinė informacija, – pastebi „Blue Bridge“ atstovas. – Manau, mažai kas apsidžiaugs, jeigu nustos veikti ar bus prarasti duomenys atnaujinimų valdymo sistemoje arba dings pajėgumų (angl. capacity) valdymo informacija, pažeidžiamumų, konfigūracijos valdymo ar kt. duomenys, kurie saugomi tarnybinėse duomenų bazėse.“

„Pakilimo aikštelė“ arba iš kur patogiausia iškelti duomenų bazę?

Pasirengimo darbai ir duomenų perkėlimo sėkmė iš dalies priklauso nuo „pakilimo aikštelės“ – t. y. serverio, kuriame saugoma duomenų bazė. Kruopščiausiai ruoštis duomenų bazės perkėlimui turėtų tie, kas ketina iškelti duomenų bazę iš fizinio serverio, akcentuoja „Blue Bridge“ IT architektas.

Pirmasis tokio perkėlimo scenarijus – kai duomenų bazė yra fiziniame serveryje, iš kur ją reikia perkelti į kitą fizinį serverį. „Šiuo atveju tarp svarbiausių iššūkių – skirtingų gamintojų serveriai, kuriuos reikia papildomai konfigūruoti, kad duomenys nenukentėtų ir veiktų kaip anksčiau. Dar daugiau – blogiausiu atveju gali paaiškėti, kad tvarkingai „išoperuoti“ tvarkyklės (angl. driver) iš senojo fizinio serverio neįmanoma. Tai reiškia, kad dalis duomenų gali būti prarasta. Šių iššūkių žinojimas bent iš dalies gali sumažinti riziką pakenkti duomenims“, – pasakoja pašnekovas.

Antrasis šio perkėlimo variantas – kai duomenų bazė perkeliama iš fizinio serverio į virtualų. „Vykdant tokio tipo migravimą svarbiausia atskirti du darbus: iš pradžių virtualizuoti fizinį serverį taip, kaip yra dabar, o po to užsiimti duomenų bazės versijos atnaujinimu. Šiuos darbus vykdant vienu metu, apsunkinama sutrikimų paieška. Pavyzdžiu, sunku nustatyti, kodėl duomenys nepasiekiami – ar todėl, kad  nepavyko virtualizavimas, ar todėl, kad pasikeitė serverio versija“, – pasakoja G. Vaidakavičius.

Kaip išsikelti kuo naudingiau?

Pats populiariausias duomenų bazės perkėlimo scenarijus, kai duomenų bazė perkeliama iš vieno virtualaus serverio į kitą. „Toks perkėlimas gali apimti ir virtualizavimo platformos keitimą – žingsnį leidžiantį iš esmės patogiau dirbti su duomenimis“, – pastebi pašnekovas, pridurdamas, kad toks perkėlimas gali būti ir labai paprastas, ir labai sudėtingas – viskas priklauso nuo tikslų, kurių siekiama.

Vienas madingiausių perkėlimo būdų šiuo metu – virtualizuotos duomenų bazės perkėlimas į konteinerizuotą aplinką. Jį planuojant negalima pamiršti, kad teks susidurti su tam tikrais iššūkiais. „Pirmiausia, jūs turite labai gerai žinoti, kokia yra jūsų duomenų bazė, kaip ji „bendrauja“ su aplikacijomis ir ar tuos duomenis irgi įmanoma konteinerizuoti“, – sako pašnekovas.

Kitas įdomus ir drastiškas sprendimas – tai SaaS (liet. programinė įranga kaip paslauga) įsigijimas. „Šiuo atveju nebeturėsite tiesioginio priėjimo prie duomenų bazės, tačiau gausite visus duomenis kartu su aplikacija – kaip paslaugą. Tai yra vienas racionaliausių sprendimų, jeigu egzistuoja standartinė aplikacija, kuri gali valdyti jūsų duomenis, o jūs jau pavargote rūpintis IT infrastruktūra“, – pasakoja „Blue Bridge“ atstovas.

Apibendrindamas pažangiausius duomenų bazės perkėlimo į „debesis“ būdus, G. Vaidakavičius sako, kad net pasirinkus nuosaikiausią, išlošiama galimybė nuolat vystyti IT ūkį: „Svarbiausi virtualizavimo pliusai – veikimas, nepriklausomas nuo fizinės įrangos, tvarkyklių unifikavimas, gerokai lengvesnis migravimas į naują įrangą ar jos versiją bei paprastesnis rezervinis kopijavimas.“

Sprendimą gali lemti ir techninės detalės

Tęsdamas ekonominio naudingumo temą, G. Vaidakavičius pastebi, kad, ko gero, pigiausiai trumpuoju laikotarpiu kainuoja duomenų bazės perkėlimas „vienas prie vieno“ – t. y. variantas, kai perkėlus duomenų bazę jai reikia tik tiek atminties ir galingumo, kiek ji turėjo anksčiau. Kita vertus, protinga pagalvoti apie scenarijų, kai resursų ateityje reikės daugiau.

„Galbūt verta apsvarstyti, pavyzdžiui, tiekėjo pasiūlymus sekti dinaminių duomenų pokyčius ir plėsti resursus pagal poreikį? Dar vienas dalykas, kurio negalima pamiršti – licencijos. Turėkite omeny, kad ne visas galėsite atsinešti su savimi pas tiekėją, be to, laikui bėgant gali prireikti naujų funkcijų, o tai reiškia – ir naujų licencijų“, – pastebi pašnekovas.

Galiausiai, prieš priimant galutinį sprendimą, pravartu dar kartą atidžiai išnagrinėti duomenų bazės, kurią ketinama perkelti, veikimą. „Kaip duomenų bazė „bendrauja“ su aplikacijomis? Kur siunčiami tam tikros rūšies duomenys? Ar atliekamos kokias nors specifinės, sudėtingos funkcijos, kurių į „debesį“ iškelti nepavyks? Šie ir panašūs techniniai klausimai gali parodyti, kad yra neatliktų namų darbų. Pavyzdžiui, gali paaiškėti, kad teks pertvarkyti pačią duomenų bazę arba net ją sumažinti. O galbūt teks pasirinkti kitokį perkėlimo scenarijų ir į debesį iškelti ne tik duomenų bazę, bet aplikaciją, kad jų „bendravimas“ būtų kuo sklandesnis. Tokios techninės detalės gali padėti atsakyti į klausimą, ar verta iškelti duomenų bazę iš savo duomenų centro ir kaip geriausia tai padaryti“, – apibendrina pašnekovas.


Reikia pagalbos migruojant duomenų bazę?

Susisiekime: Algirdas.Lunys@www.bluebridge.lt, +370 676 25066

Algirdas Lunys – UAB „Blue Bridge“  Infrastruktūros sprendimų vadovas, sertifikuotas „Microsoft“ programinės įrangos įsigijimo, valdymo, optimizavimo bei licencijavimo smulkioms, vidutinėms ir didelėms organizacijoms specialistas.

duomenų bazės

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau