Pirmoje straipsnio dalyje rašiau apie objektinės duomenų saugyklos (ODS) Gėrį, Blogį ir Savybes, o šioje dalyje pasidalinsiu patirtimi apie praktinius saugyklos panaudojimo aspektus.
ODS projekto įgyvendinimui reikėtų atsakyti į šiuos klausimus:
- Diegti lokaliai ar įsigyti kaip paslaugą?
- Kaip integruoti su programomis ir infrastruktūra?
Paprasčiausias būdas pradėti naudoti ODS – užsakyti paslaugą iš debesų kompiuterijos tiekėjo. Žinomiausi paslaugos tiekėjai yra Amazon (S3), Microsoft Azure (Blob Storage), Google (Cloud storage). Objektinę duomenų saugyklą kaip paslaugą taip pat teikia „Blue Bridge”, kurios aprašymas yra čia: „Universali duomenų saugykla“ .
Šiek tiek sudėtingesnis variantas būtų įdiegti OSD sprendimą organizacijos viduje. Galima rinktis iš komercinių produktų, pvz., EMC Atmos, arba pasinaudoti nemokamai platinamomis programomis, pvz., OpenStack SWIFT arba CEPH. Rinkdamiesi nemokamas versijas turėtumėte įvertinti, kad tokių sistemų diegimui ir derinimui reikia patirties, kuri neatsiranda iš karto!
Nusprendus, kuris būdas tinkamiausias diegimui, reikėtų numatyti, kaip bus naudojami duomenys ODS saugykloje. Pagrindiniai būdai yra trys: 1) integruoti su esamomis programomis, 2) prijungti per cloud gateway, 3) įdiegti programas naudotojo kompiuteryje.
Pirmuoju atveju, jeigu turite (arba galite nusamdyti) bent nedidelę programuotojų komandą efektyviausia būtų panaudoti integracines bibliotekas. Elektroninės sąskaitos iš „Navision“ ir „Axapta“, skenuoti dokumentai iš dokumentų valdymo sistemų, fotografijos iš draudiminių įvykių vietos gali būti kopijuojamos ir skaitomos tiesiogiai iš verslo aplikacijų. Pvz., „OpenStack SWIFT“ saugyklai yra parašytos bibliotekos populiariausioms programavimo kalboms, todėl kiekviena programuotojų komanda ras biblioteką kalbai, kurią geriausiai žino. ODS gali susieti saugomus objektus su papildoma informacija (metadata) bei šifruota nuoroda, o tai supaprastina duomenų paiešką, pasidalinimą ir valdymą.
Antrasis variantas – panaudoti įrenginį, vadinamą cloud gateway, kuris gali objektinės saugyklos duomenis pateikti populiariais protokolais ir formatais, pvz., iSCSI, CIFS, NFS. Prijungus tokį įrenginį prie saugyklos, duomenys yra matomi kaip įprasti failai arba diskai, todėl juos gali naudoti kitos sistemos arba naudotojai. Pvz., per iSCSI protokolą prijungta saugykla gali būti naudojama kaip duomenų archyvavimo įrenginys, o įjungus CIFS protokolą saugyklą matysime kaip įprastą failų serverį. Jeigu domitės tokio tipo sprendimais, reikėtų panagrinėti „EMC CloudArray“, „SwiftStack“*, „Ctera“ siūlomus produktus**. Šie produktai geriausiai tinka didesnėms organizacijoms, norinčioms įdiegti aukšto patikimumo duomenų saugojimo arba archyvavimo sprendimus.
Paprasčiausias variantas, labiau tinkantis individualiems naudotojams, „pabandymui“ arba nedidelėms organizacijoms, yra įdiegti programinę įrangą į vartotojo kompiuterį. Šios programos „supranta“ ODS duomenų formatus ir gali juos panaudoti įvairioms reikmėms, pvz., failų talpinimui, archyvų saugojimui ir t. t. Populiariausia šios kategorijos programinė įranga yra „CyberDuck“ (explorer like naršyklė arba disko emuliacija), „Cloudberry Explorer“ (naršyklė), „Cloudberry Backup“ (duomenų archyvai), „Arq“ (archyvai MacOS), „SWIFT Client“ (command line įrankis, kurį galima naudoti skriptuose). Šio tipo programinė įranga yra lengvai į diegiama ir konfigūruojama, todėl puikiai tinka migracijos projektams, failų pasidalinimui, kompiuterių archyvams bei susipažinimui su ODS technologija.
Jeigu failų arba archyvų saugojimui naudojate NAS (network attached storage) įrenginį, daugeliu atvejų jį galima prijungti tiesiogiai prie objektinės saugyklos, kurioje bus saugomos pirminės arba antrinės duomenų kopijos. Atsarginės kopijos apsaugotų svarbius duomenis tada, kai NAS įrenginys sunaikinamas, pavagiamas arba duomenys sugadinami pačių naudotojų. Reikėtų paminėti, kad dauguma programinės įrangos ir NAS įrenginių užšifruoja informaciją prieš įrašydami ją į objektinę saugyklą, todėl nėra pavojaus, kad smalsūs administratoriai perskaitys tai, kas jiems nepriklauso. Mūsų laboratorijoje esame išbandę gamintojo Synology įrenginius, kurie puikiai veikia su objektinėmis saugyklomis!
Kaip minėjau pirmoje straipsnio dalyje, objektinės saugyklos yra puiki technologija tada, kai reikia saugoti tonas nestruktūruotos informacijos ir tai padaryti neišleidžiant tonos pinigų! ODS galimybė papildyti saugomus objektus metaduomenimis ir automatiškai generuoti nuorodas gali suteikti visiškai naujas galimybes dokumentų paieškai, filtravimui ir rūšiavimui, o paprastą saugyklos plėtimą ir patikimumą tikrai įvertins ir IT administratoriai, ir organizacijos užsakovai. Tikiuosi, kad šis įvadas padės įveikti pradinį nežinojimo barjerą bei paskatins išbandyti ir panaudoti šią technologiją!
*SwiftStack programų paketas yra skirtas OpenStack SWIFT duomenų saugyklų valdymui, tačiau jame yra ir cloud gateway funkcionalumas.
**Daugumoje įrenginių galima sukonfigūruoti kelis ODS tiekėjus, todėl nesunku realizuoti sprendimus, kuriems reikia labai aukšto patikimumo.
AUTORIUS
Kęstutis Liaugminas – UAB „Blue Bridge“ Produktų plėtros skyriaus vadovas