Technologinės naujienos

Bare Metal Cloud – dar vienas fizinis serveris ar debesijos paslauga?

Podcast’ai Spotify platformoje

Jau kelerius metus didžiosios debesų kompiuterijos kompanijos, tokios, kaip CenturyLink, IBM-SoftLayer ir Rackspace teikia vadinamąją Bare Metal Cloud paslaugą, 2016 m. į šias technologines lenktynes įsijungė ir Oracle. Sakyčiau, kad iš esmės ši paslauga, nebūdama itin unikali, atsirado tam, kad užpildytų susidariusią nišą tarp IaaS (debesijos paslaugų) ir dedikuotų fizinių serverių. Bare Metal Cloud paslaugos klientui yra išnuomojamas fizinis serveris, kuris turi kai kurias debesų kompiuterijai pritaikytas savybes: serveris yra ganėtinai greitai paruošiamas (30 min – 60 min), yra galimybė keisti disko ir RAM kiekį, o apmokestinama pagal valandinį mokestį.

Šįkart mėginsiu aptarti Bare Metal Cloud paslaugos ypatybes lygindamas ją su debesijos paslaugomis.

Bare Metal Cloud  ir Cloud

JAV Nacionalinis standartų ir technologijų institutas debesijos paslaugoms kelia 5 būtinas charakteristikas:

 • paslaugos turi būti valdomos per savitarnos portalą;
 • paslaugos turi būti pasiekiamos iš bet kur;
 • paslaugos turi būti lanksčios ir lengvai plečiamos;
 • paslaugų naudojimas turi būti pamatuojamas ir apmoka tik už tuos resursus, kurie naudojami;
 • išteklių apjungimas – resursų panaudojimas keliems klientams vienu metu.

Nors Bare Metal Cloud paslaugos viešojoje erdvėje priskiriamos prie debesų kompiuterijos paslaugų, tačiau išanalizavęs tiekėjų pasiūlymus manau, kad pilnai šių 5 charakteristikų minėta paslauga neatitinka. Nei vienas iš išvardintų tiekėjų nepateikia Bare Metal Cloud paslaugos SLA (Service Level Agreement), tad kyla abejonė dėl paslaugos aukšto patikimumo (beje, apie serverių dubliavimą taip pat niekur neužsimenama).

Paslaugos lankstumas taip pat diskutuotinas – pusvalandis ar valanda laiko fizinio serverio paruošimui – skamba greitai, tačiau palyginus su debesų kompiuterija, kur virtualūs serveriai sukuriami per minutę – tokio lankstumo Bare Metal Cloud pasiekti veikiausiai negali.

Kita vertus, žvelgiant iš tiekėjo pusės, tiekėjas negali pilnai išnaudoti serverių resursų, nes pastarieji priskirti konkrečiam klientui ir nepanaudojamos dalies kitiems klientams priskirti negalima.

Žemiau lentelėje pateikiama informacija, dar labiau pabrėžianti skirtumus tarp IaaS debesų kompiuterijos principų ir Bare Metal Cloud.

Bare Metal vs. IaaS CloudŠaltinis: www.networkworld.com

Kam tinkama Bare Metal Cloud paslauga?

Ši paslauga labiausiai tinka organizacijoms, kurios turi poreikį atlikti trumpalaikes intensyvias duomenų apdorojimo užduotis, kurioms keliami aukšti našumo (angl. performance) reikalavimai, pavyzdžiui, didžiųjų duomenų (ang. big data) sistemoms, taip pat – 3D grafikos modeliavimo skaičiavimams (angl. rendering). Kadangi  serveris yra priskiriamas tik vienai organizacijai, paslaugų teikėjai suteikia galimybę įdiegti galingus GPU įrenginius, tokiu būdu Bare Metal Cloud paslauga tampa patraukli šioms operacijoms atlikti. Apie šią paslaugą taip pat verta pagalvoti organizacijoms, kurioms debesų kompiuterijos paslaugos nėra tinkamos, nes sistemos negali būti virtualizuotos dėl techninių sprendimų ar programinės įrangos licencijavimo didelių kaštų. Bare Metal Cloud taip pat puikiai tinka norint įsidiegti konteinerių platformą, kadangi organizacija gauna pilną serverio kontrolę, gali keisti serverio konfigūraciją pagal organizacijos poreikį, turi galimybę įsidiegti bet kokią programinę įrangą be apribojimų.

Kodėl atsirado Bare Metal Cloud paslauga?

Išnagrinėjus šią paslaugą kyla klausimas, o kodėl ji tampa tokia populiari būtent dabar? Juk dedikuoto serverio nuomos paslauga egzistuoja jau n metų.

Dažnas IT specialistas, įgijęs patirtį naudodamas savo organizacijos įrangą, yra įpratęs turėti pilną visos įrangos, sistemų ar platformų kontrolę. Todėl galima manyti, kad Bare Metal Cloud paslaugų teikėjai būtent ir taikosi patenkinti šių specialistų poreikius, suteikiant jiems galimybę konstruoti IT infrastruktūrą, kurioje jie galės turėti 100 % valdymą ir kontrolę.

Dar viena priežastis Bare Metal Cloud paslaugai atsirasti – didžiųjų IT kompanijų konkurencija. Paslaugų tiekėjai labai stengiasi perimti iš Amazon Web Services (AWS) dalį debesų kompiuterijos rinkos, tačiau teikiant tas pačias IaaS paslaugas tai padaryti itin sunku. Bare Metal Cloud paslauga užpildo nišą rinkoje, kurios AWS dar nėra užėmę.

Bare Metal Cloud paslaugos revoliucija debesų kompiuterijoje tikrai nepavadinčiau. Ji  labiau panaši į dedikuotą serverį, kuris tiesiog yra lanksčiau valdomas ir turi kelias debesų kompiuterijos charakteristikos savybes. Tačiau, kaip jau ir minėjau, paslauga neatitinka debesų kompiuterijos charakteristikų, todėl termino „cloud“ naudojimas pavadinime ne visai atitinka realybę. Visgi, Bare Metal Cloud paslauga tikrai gali būti naudinga ir ją verta naudoti, kai įprastos debesų kompiuterijos IaaS paslaugos neatitinka organizacijos poreikių.

AUTORIUS

Mindaugas Maraulas – UAB „Blue Bridge“  IT paslaugų valdymo skyriaus vadovas

Bare Metal Cloud|debesų kompiuterija|IaaS

Įvertink šį straipsnį

  Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

  Taip pat skaitykite

  Skaityti daugiau
  Skaityti daugiau