Prieš beveik du mėnesius Gartner išleido Magic Quadrant ataskaitą, nagrinėjančią debesų kompiuterijos IaaS (Infrastructure as a Service) paslaugas tarptautinėje rinkoje. Šiame įraše nusprendžiau trumpai ją aptarti. Iš esmės Gartner teigia, kad debesų kompiuterijos IaaS rinkoje aiškiai įsitvirtino du paslaugų tiekėjai – Amazon ir Microsoft. Kitų paslaugų tiekėjų ateitis tampa miglota ir klientai tai turėtų įvertinti rinkdamiesi paslaugų tiekėją.
Bendri Gartnerio pastebėjimai apie IaaS rinką:
>> IaaS paslaugų tiekėjai, kurie orientuojasi į dideles ir vidutines įmones, užtikrina aukštą paslaugų kokybę, pasiekiamumą, saugumą ir nepriekaištingą klientų aptarnavimą.
>> Visgi dauguma šių tiekėjų siūlo tik bazines IaaS paslaugas – virtualius resursus, duomenų talpyklų ir tinklo paslaugas.
>> Tik keli tiekėjai siūlo didesnę pridėtinę vertę klientui kuriančias paslaugas, pvz.: Middleware, Database as a Service bei Platform as a Service (sakydamas „pridėtinę vertę kuriančias“, turiu omeny, kad vienu ar kitu atveju klientui tokios paslaugos yra naudingesnės – kartais leidžia taupyti kaštus, mažinti resursų, nebereikia atskirai pirkti priežiūros paslaugų ar pan.).
>> Debesų kompiuterija pasiekė tokį lygį, kai visų tiekėjų siūlomas paslaugų pasiekiamumas (SLA) yra 99,95% ar didesnis. Iš esmės tai tampa rinkos standartu (higiena), o nebe išskirtinumu.
>> Visi paslaugų tiekėjai teigia, kad turi aukštus saugumo standartus. Populiariausi sertifikatai tarp tiekėjų ISO 27001 ir SOC 2. Čia, verta pastebėti, kad Lietuvoje taip pat visi didesni debesų kompiuterijos paslaugų tiekėjai yra sertifikavęsi ISO 27001 sertifikatu.
Gartner Magic Quadrant kvadrate aiškiai matoma Amazon Web Services ir Macrosoft lyderystė. Deja, bet kol kas visi kiti paslaugų tiekėjai yra pakankamai toli nuo lyderių, vienintelis Google turi pakankamai technologinių ir finansinių galimybių vytis pirmuosius. Kai kurie mažesni tiekėjai jau yra užėmę nišines rinkas (pvz., Virtustream specializuojasi verslui kritinių, didelių sistemų, tokių kaip ERP, SAP sistemos, talpinime), kiti jas dar tik bando atrasti. Gartner manymu, atrasti savo siaurą nišą ir tapti jos lyderiu – vienintelis mažesnių tiekėjų išlikimo garantas.
Į kvadratą Gartner neįtraukė tokių paslaugų tiekėjų, kaip Allyun, Cisco, Digital Ocean, IBM ir Oracle. Nors pastarieji taip pat teikia debesijos paslaugas, bet arba yra per maži šioje srityje, arba neteikia IaaS paslaugų (o, tarkim, tik SaaS)
Apibendrinant galima teigti, kad IaaS rinka šiuo metu sparčiai auga, vis daugiau pirkėjų tikisi, kad IaaS tiekėjai pasiūlys ne tik virtualius resursus, bet ir individualesnius sprendimus, todėl judama į Middleware ir duomenų bazių lygį. Žinoma, dviejų gigantų monopolis nėra gerai nei konkurentams, kuriems sunku juos prisivyti, nei klientams, kurie rinkdamiesi kitus tiekėjus prisiima didelę riziką, visgi artimiausiu metu itin didelių pokyčių Gartner nesitiki.
O man darosi visai įdomu, ar per ateinančius kelis metus Google sugebės pasivyti lyderius? Ar mažieji debesijos tiekėjai išsidalins savo nišines sritis taip apibrėždami aiškią savo rinkos dalį, o galbūt dings iš tarptautinių horizontų? Gal atsiras ir naujų rinkos žaidėjų?
AUTORIUS
Mindaugas Maraulas – UAB „Blue Bridge“ IT paslaugų vadybininkas