IT specialistams

Gerosios Microsoft SQL praktikos duomenų bazių priežiūroje

Podcast’ai Spotify platformoje

„Microsoft SQL” duomenų bazių nauda yra neabejotina: tai – paprastas būdas saugiai laikyti svarbią informaciją bet kurioje infrastruktūroje ir taip pat ja dalintis su kitais vartotojais. Remiantis šių metų „Statista” duomenimis, šios duomenų bazės buvo vieni iš 3 populiariausių visame pasaulyje, į priekį užleisdami tik „Oracle” bei „MySQL”.

Tačiau kaip ir su bet kuria skaitmenine programa, naudojant SQL duombazes kyla tam tikrų iššūkių: kaip užtikrinti efektyvią veiklą, saugiai dalintis jautria informacija ir išnaudoti visas SQL siūlomas galimybes.

Iš tiesų sprendimas yra ganėtinai paprastas. Viskas, ko reikia – sekti gerosiomis „Microsoft SQL” duomenų bazių praktikomis. Įsiminus kelis esminius žingsnius ir pritaikius juos visos įmonės mastu, netruksite pastebėti geresnius rezultatus. Susipažinkite žemiau:

Reguliariai atnaujinkite duomenų bazę bei pasirūpinkite jos struktūra

Kalbant apie bet kokią programinę įrangą, jos esminė priežiūra anaiptol nesibaigia ties įdiegimu. Ne ką mažiau svarbus aspektas yra užtikrinimas, kad ji atliekant kasdieninius darbus veiktų sklandžiai ir efektyviai, o taip pat būtų patogi visiems jos vartotojams. Tą galima pasiekti užtikrinant pastovius programinės įrangos patikrinimus bei žinant, į kokius tiksliai aspektus reikėtų orientuotis.

Visų pirma, svarbu nepamiršti reguliariai atnaujinti duomenų bazės programinę įrangą. Kadangi „Microsoft” periodiškai išleidžia naujas programinės įrangos versijas, reikėtų nepamiršti  patikrinti, kokią versiją naudoja jūsų įmonė, o esant naujesnei – atsisiųsti bei įdiegti vėliausiai išleistą atnaujinimą. Toks žingsnis užtikrins, kad duomenų bazė veiktų nepriekaištingai bei su kiek įmanoma mažiau trikdžių. Be to, kiekvienas „Microsoft SQL” versijos atnaujinimas reiškia ir aukštesnį duomenų saugumo lygį.

Kita sklandžiam darbui reikalinga „Microsoft SQL” priežiūros užduotis – duomenų bazės organizacija. Iš esmės tai būtų tvarkingas bei intuityvus duomenų struktūros užtikrinimas. Su komanda sutarkite dėl failų pavadinimų sistemos, taip pat duomenų bazės objektus (lenteles, procedūras, indeksus ir t.t.) sudėkite į tam skirtus aplankus (folderius). Tokia struktūra ne tik padės rasti reikalingą informaciją, tačiau ir leis dirbti greičiau bei efektyviau.

Nepamirškite rečiau pastebimų techninių parametrų

Net ir reguliariai atnaujinant „Microsoft SQL” duomenų bazės versiją ar sisteminant duombazėje kaupiamą informaciją, tenka susidurti su tam tikrais veikimo trikdžiais. Šiuo atveju tikėtina, kad problemos glūdi šiek tiek giliau. Tačiau jas išspręsti bei pagerinti duombazės darbą nėra sudėtinga.

Pavyzdžiui, įrankiai „Microsoft SQL” serverio stebėjimui gali pagelbėti sužinoti daugiau specifinių detalių apie pačios duomenų bazės veiklą. Atkreipkite dėmesį į tokius rodiklius, kaip serverio apkrova, užklausų vykdymo laikas, duombazės atminties naudojimas. Būtent jie padeda identifikuoti konkrečias problemas, susijusias su sklandžiu duomenų bazės veikimu. O išsiaiškinus šias detales, duomenų bazę galima tinkamai optimizuoti bei paruošti efektyviam darbui.

Ne ką mažiau svarbu pasirūpinti atsarginiu duomenų bazės kopijavimu (back-up). Saugant tiek itin jautrius duomenis, tiek didelius bet kokių duomenų kiekius, jų praradimas gali tapti didžiule problema sklandžiam kasdieniniam darbui, o radikaliais atvejais – ir tolimesnei organizacijos veiklai. Nuo nenumatytų situacijų, kurių metu duomenys gali dingti visam laikui, nėra apsaugotas niekas, tačiau būtent atsarginis kopijavimas gali smarkiai palengvinti tokių situacijų pasekmes. Nepamirškite to daryti reguliariai bei užtikrinti, kad visos atsarginės kopijos būtų laikomos specialiai tam skirtuose bei saugiuose serveriuose.

Nenuvertinkite rutininio duomenų saugumo

Apie tinkamą duomenų apsaugą kalbama ir rašoma daugiau, nei esame pajėgūs įsivaizduoti. Straipsniai, diskusijos, konferencijų temos, specialūs mokymai darbovietėse – dirbant nuotoliniu būdu, ši tema tampa dar aktualesnė. Jos neaplenksime ir kalbant apie „Microsoft SQL”.

 

Norint tinkamai apsaugoti duomenis, reikėtų pradėti nuo dviejų žingsnių autentifikacijos (2-step authentication) įdiegimo. Kitaip tariant, kiekvienas vartotojas, besinaudojantis duomenų baze, turės patvirtinti savo prisijungimą ne tik slaptažodžiu, bet ir patvirtinimu papildomame įrenginyje (pavyzdžiui, mobiliajame telefone). Apie stiprius bei patikimus slaptažodžius irgi primenama ne veltui: „Microsoft SQL” duomenų bazė nėra išimtis, tad įmantrus bei reguliariai keičiamas slaptažodis – ne rekomendacija, o privalomas žingsnis.

 

Toliau keliaujame link gilesnių duomenų apsaugos sluoksnių. IT komanda, užsiimanti duomenų bazės valdymu, turi pasirūpinti, kad ši būtų apsaugota nuo kenkėjiško kodo, potencialių įsilaužėlių atakų bei kitų susijusių pavojų. Čia vertinga apsauga taps šifravimas, duomenų teisių auditas bei vadinamasis pareigūno teisių valdymas.

Kas toliau?

Kiekviena organizacija turi savo struktūrą, taisykles bei gerąsias darbo praktikas, o jas pastaruoju metu dar labiau keičia hibridinis bei nuotolinis darbo modeliai. Taigi, „Microsoft SQL” naudojimas ne vienoje įmonėje tampa būtinybe.

Nepriklausomai nuo organizacijos dydžio (su įvairiais iššūkiais įdiegiant naujas sistemas ar įgyvendinant naujas gerąsias praktikas susiduria tiek smulkieji verslai, tiek šimtus darbuotojų turinčios įmonės), verta turėti tinkamus IT sprendimų partnerius.

Be jokios abejonės, gerosios duomenų bazių priežiūrų praktikas naudinga žinoti bei suprasti, o organizacijoje esantis IT skyrius gali tapti gera pradžia kasdienėms su „Microsoft SQL” susijusiomis užduotimis atlikti. Tačiau norint užtikrinti kokybišką ir sklandų serverių darbą bei taip pat užtikrinti maksimalią jų apsaugą bet kuriuo metu, rekomenduojama bendradarbiauti su šios srities specialistais.

Taigi, idealiausia ir vertingiausia „Microsoft SQL” praktika bet kuriai organizacijai veikia iš abiejų pusių: tiek organizacijoje dirbančių, tiek pasirinktų IT infrastruktūros partnerių. Pasirinkus naudoti šią duomenų bazę, svarbu suprasti kertinius jos veikimo principus, apmokyti komandos narius. Tačiau reguliarus bendradarbiavimas su pasirinktais partneriais leis greičiau ir tiksliau išspręsti kylančias problemas, tobulinti duomenų bazės struktūrą bei užtikrinti sklandų, efektyvų darbą.

Vis dar kyla klausimų Microsoft SQL tema? Užpildykite žemiau esančią formą

IT priežiūraSQL

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau