Šiuolaikinei įmonei „nulūžęs“ serveris ar tinklo problemos nebėra „mirties nuosprendis“ – debesijos paslaugos, galimybė saugoti dubliuotus duomenis IT tiekėjo duomenų centre ir kitos šiuolaikinės technologijos, leidžia užtikrinti, kad veikla bus atnaujinta net nepastebėjus galutiniam naudotojui. Tačiau tai nereiškia, kad IT infrastruktūros galima nebetikrinti. Priešingai – kasmetiniai IT infrastruktūros būklės patikrinimai ateinančiais metais apims vis daugiau ir turės padėti užtikrinti ne tik IT, bet ir viso verslo „sveikatą“, – įsitikinęs „Gartner“ viceprezidentas tyrimams Will Cappelli.
Svarbiausia informacija – susijusi su verslo poreikiais
„Gartner“ prognozuoja, kad 2021 m. 60 proc. IT tikrinimo išlaidų bus orientuotos į nustatymą, ar IT infrastruktūra ir operacijos atitinka verslo poreikius. Tad iš tokių analizių ir jų išvadų vis dažniau bus tikimasi informacijos ne tik apie IT infrastruktūros būklę, bet ir apie jos naudą verslui. Tariant kitais žodžiais, IT patikrinimas turės padėti išspręsti ir tokias problemas kaip lėtai veikiančios sistemos arba didelės išlaidos IT ūkiui.
„IT infrastruktūros patikrinimai, kurie daromi ne „gesinant gaisrus“, o gilinantis į sistemų būklę ir nustatant jų stipriąsias ir silpnąsias puses, jau dabar leidžia išspręsti daug įvairių klausimų. Tad IT infrastruktūrą jau galima tikrinti iš verslo, o ne vien iš techninės perspektyvos – tam tereikia gero planavimo ir atsakingo požiūrio į IT patikrinimų būtinybę“, – sako „Blue Bridge“ Duomenų centrų infrastruktūros skyriaus vadovas Miroslav Chvoinicki.
Vienas iš geriausių tiesiogiai verslui svarbių problemų pavyzdžių – lėtai veikiančios kritinės sistemos. „Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tokios problemos gali būti išspręstos greitai – taip nėra. „Gydant“ vien pasekmes, o ne priežastis, „užgyvenamos“ periodiškai pasikartojančios problemos. O tam, kad nustatytum IT infrastruktūros problemas, reikia laiko. Pavyzdžiui, sistemų veikimas gali sulėtėti dėl serverio našumo, diskų masyvo, interneto, tinklo pralaidumo problemos ir t. t.“, – paaiškina M. Chvoinicki.
Leidžia planuoti išlaidas IT ūkiui
Dar vienas iš verslui itin aktualių IT infrastruktūros patikrinimo privalumų – galimybė numatyti, kokios problemos ateityje gali kilti ir suplanuoti biudžetą jų sprendimui. „Pavyzdžiui, identifikavus tam tikros grėsmės „užuomazgas“, vadovai gali priimti sąmoningą sprendimą – rizikuoti ir laukti, kol problema pasireikš „visu grožiu“, ar investuoti dabar ir ją išspręsti. Bet svarbiausia yra tai, kad IT infrastruktūros analizė leidžia sužinoti, kas vyksta ir ko galima tikėtis artimiausiu metu“, – sako M. Chvoinicki.
IT infrastruktūros patikrinimo išvados bei rekomendacijos taip pat yra svarbus dokumentas planuojant metinį IT biudžetą. „Pavyzdžiui, patikrinimo išvadoje nustatyta, kad IT infrastruktūra – arti perkrovimo ir netrukus reikės papildomos įrangos. Pasirodžius su tokia žinia viduryje metų, kai duomenų tiesiog nebėra kur saugoti, šio iššūkio sprendimas bus labai skausmingas ir nemalonus – juk biudžetas planuojamas metams ir didelė tikimybė, kad greitai rasti „atliekamų“ pinigų bus sunku. Tačiau sužinojus apie tai laiku ir pagrindus savo siūlymą konkrečiais faktais, padidėja galimybės išspręsti šią problemą be didelio streso“, – pabrėžia pašnekovas.
Nuo ko pradėti IT infrastruktūros analizę?
IT infrastuktūros patikrinimas tradiciškai pradedamas nuo „geležies“ – serverių, diskų masyvų, tinklų, operacinės sistemos, virtualizavimo programinės įrangos ir t. t. būklės vertinimo. Tačiau kokią IT infrastuktūrą tikrinti, gali priklausyti ir nuo organizacijos infrastruktūros specifikos.
„Idealiu atveju bent kartą per metus turi būti patikrinama viskas. Tačiau turint ribotus išteklius, rekomenduojama pradėti nuo verslui kritiškiausių IT sistemų.“, – pastebi „Blue Bridge“ atstovas.
Tikrinant IT infrastruktūrą turėtų būti nustatyta kokios yra apkrovos, kiek turima laisvų resursų ir t.t. Pravartu atkreipti dėmesį ir į programinę įrangą, patikrinti, ar ji veikia optimaliai, ar nepraleisti būtini atnaujinimai, ir, žinoma, ar nėra saugumo trūkumų. Taip pat verta žinoti ar turimai įrangai gamintojas dar teikia palaikymą.
„IT infrastruktūros patikrinimo tikslas – surinkti kuo daugiau informacijos apie skirtingus įrenginius ir remiantis ja, padaryti kuo tikslesnes išvadas bei pateikti rekomendacijas. Jeigu analizuojamas tik vienas įrenginys, išvados gali būti gana paviršutiniškos ir netikslios, todėl IT infrastruktūra turėtų būti tiriama kompleksiškai. Tas pats galioja ir patikrinimo trukmei. Kuo IT infrastruktūra didesnė, tuo daugiau laiko reikės jos analizei. Tuo atveju, jeigu yra tam tikros veiklos cikliškumas, pavyzdžiui, mėnesio gale rengiamos ataskaitos ir padidėja IT infrastruktūros apkrovos – infrastruktūrą reikėtų stebėti ir šiuo metu – greičiausiai būtent tuomet paaiškės problemos, kurios yra nepastebimos ramesniu laiku“, – pažymi „Blue Bridge“ Duomenų centrų infrastruktūros skyriaus vadovas.
Trumpai: naujos kartos IT infrastruktūros patikrinimo link
Kasmetiniai IT infrastruktūros ir operacijų tikrinimai ateinančiais metais vis dažniau bus orientuoti ne tik į IT įrangos techninės būklės nustatymą, bet ir į verslui tiesiogiai svarbių problemų sprendimą. Atliekant išsamų IT infrastruktūros tikrinimą galima nustatyti silpnąsias ir stipriąsias IT ūkio puses bei susiplanuoti biudžetą IT problemų sprendimui. Į išsamų IT infrastuktūros patikrinimą geriausia įtraukti kiek įmanoma daugiau įrenginių ir programinės įrangos bei atsižvelgti į veiklos cikliškumą bei „piko metą“, kai įrenginiai gauna daugiausiai apkrovos.