El. pašto sistema – viena svarbiausių sistemų, tad nenuostabu, kad su jos perkėlimu į „debesį“ siejasi nemažai baimių. Pavyzdžiui, nuogąstaujama, kad perkėlus el. pašto dėžutes, jos neatsidarys arba dings dalis laiškų. Spręsti šiems iššūkiams sukurtas hibridinis „Microsoft Exchange“ paštas (angl. Exchange hybrid deployments), kuris „amortizuoja“ migravimo rizikas ir užtikrina, kad visos pašto dėžutės sėkmingai veiks „debesyje“. Ką dar reikėtų žinoti apie hibridinį „Exchange“ paštą, jo privalumus ir iššūkius, susijusius su diegimu – pasakoja vyresnysis „Blue Bridge“ sistemų inžinierius-konsultantas Gediminas Palskis.
Kol kas vienintelė hibridinio el. pašto sistema
„Hibridinis paštas apjungia debesijos paslaugas ir nuosavą infrastruktūrą, ir tokiu būdu leidžia paskirstyti el. pašto dėžutes tarp šių dviejų resursų. Rezultatas – el. pašto sistemos perkėlimas į debesį bus paprastesnis, turintis mažiau techninių klaidų ir, žinoma, saugesnis. Hibridinis paštas užtikrina patogesnį ir specifinių, pavyzdžiui, techninių el. pašto dėžučių, į kurias laiškus siunčia sistemos, perkėlimą. Aišku, „Exchange“ neišsprendžia visų perkėlimo problemų ir niuansų, bet didesnių iššūkių nebelieka“, – pasakoja Gediminas Palskis.
Hibridinio pašto sprendimą savo naudotojams kol kas gali pasiūlyti tik „Microsoft“ – nei „Linux“, nei kitos el. pašto sistemos tokio sprendimo neturi. Kita vertus, kaip pastebi pašnekovas, „Exchange“ – populiariausia pašto sistema pasaulyje, tad šio gamintojo hibridinio pašto poreikis – didžiausias. Hibridinis paštas aktualiausias bent kelis šimtus el. pašto dėžučių turinčioms organizacijoms.
„Svarbiausia atsiminti, kad hibridinis paštas – tik laikinas sprendimas. Jį rekomenduojama naudoti tik tol, kol visos el. dėžutės bus perkeltos į „debesį“, nes bėgant laikui gali kilti įvairių incidentų, o ir gyventi dviejose sistemose nėra patogu“, – akcentuoja pašnekovas.
Gali tapti ir archyvavimo įrankiu
Debesijos paslaugoms pingant į hibridinį paštą vis dažniau žvelgiama ir kaip į galimybę pigiau archyvuoti senus el. laiškus, jei organizacija negali perkelti visos savo pašto sistemos į „debesį“.
„Pagrindinė el. pašto dėžutė paliekama nuosavame duomenų centre, o senesni nei, pavyzdžiui, 3 metų laiškai, automatiškai perkeliami į „debesį“ pasitelkus hibridinį paštą. Tai reiškia, kad pagrindinei dėžutei gali pakakti ir „nuosavų“ 5 GB, o likę 100 GB, kurių reikia senų laiškų saugojimui, pasiimti iš „debesies“ ir tokiu būdu lengva ranka atsisakyti arba panaudoti kitiems tikslams brangius diskų masyvus“, – pasakoja G. Palskis, pastebėdamas, kad galutinis el. pašto naudotojas jokių nepatogumų nepatiria – savo pašto dėžutėje jis mato dvi skiltis – pagrindinę bei archyvinę ir gali bet kada pasiekti senesnius laiškus.
Prieš diegimą gali tekti atnaujinti programinę įrangą
Kalbėdamas apie iššūkius, susijusius su hibridinio pašto diegimu, G. Palskis pirmiausia pamini „priverstinį“ programinės įrangos atnaujinimą.
„Pavyzdžiui, jeigu turite 2010 m. „Exchange“ versiją ir 2007 m. „Outlook“ versiją, kuri nelabai suderinama su „debesimi“, „Outlook“ teks atnaujinti. Turint omeny, kad daugelis naudoja tikrai ne naujausias, o kai kada net seniausias el. pašto sistemos versijas, jų atnaujinimas gali sukelti nepatogumų“, – pastebi pašnekovas, užsimindamas, kad išskirtiniais atvejais gali tekti atnaujinti visą kompiuterinę darbo vietą, o tai reiškia – patirti dar daugiau papildomų išlaidų.
„Jeigu migravimą atlieka specialistai, turintys patirties, nesusipratimų ir klaidų, susijusių su pasenusiomis versijomis ir kompiuteriais bus išvengta, tačiau atliekant hibridinio pašto diegimą savarankiškai ir neatsižvelgus į šiuos niuansus, rizika skaudžiai nudegti padidėja“, – komentuoja pašnekovas.
Keletas diegimo scenarijų
Nors „Exchange“ hibridinio pašto diegimas reikalauja ir laiko, ir kompetencijų, tai lankstus sprendimas, kurio ypatybės ir kaina gali labai skirtis.
„Pavyzdžiui, jei reikia užtikrinti itin aukštą hibridinio pašto patikimumą, teks panaudoti kelis atskirus serverius. Jeigu išskirtinių saugumo reikalavimų nėra, reikia tik kelių savaičių šio sprendimo diegimui ir testavimui“, – pasakoja pašnekovas, pabrėždamas, kad hibridinis paštas neišsprendžia visų pašto sistemos perkėlimo iššūkių, todėl tiems iššūkiams, kuriuos vis dėlto teks spręsti, geriausia pasitelkti profesionalią pagalbą.
„Vienas iš geriausių pavyzdžių, kodėl gali prireikti pagalbos iš šalies – distribuciniai grupių el. paštai, kurie dažniausiai prasideda „info“ arba „cv“, ir kuriuos gauna bei turi į juos atsakyti keli žmonės. Tokio tipo el. pašto dėžutės neretai persikelia gana sunkiai. Pasitelkus hibridinį paštą, su jomis susijusios problemos išsprendžiamos greičiau ir sklandžiau“, – pastebi pašnekovas.
Reikia pagalbos migruojant el. paštą į „debesis“ ?
Susisiekime: Kipras.Kretavicius@www.bluebridge.lt
Kipras Kretavičius – „Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas