IT specialistams

Kaip įgyvendinti SQL atnaujinimą ir nepakenkti senų sistemų veikimui?

Podcast’ai Spotify platformoje

Verslo logika vis dažniau diktuoja poreikį greičiau apdoroti ir pateikti analizei nuolat didėjančius realaus laiko duomenis. Tačiau IT skyriui tokia užklausa neretai tampa galvosūkiu – dabartinė IT infrastruktūra be patobulinimų ir papildomos priežiūros tokių poreikių dažniausiai atliepti negali ir „užlūžta“, o jos atnaujinimui koją pakiša istoriškai susiklosčiusios, dešimtmečius įvairių specialistų kurtos ir kai kada net gamintojų palaikymo nebeturinčios sistemos, kurių veikimui bet kokie pokyčiai gali atnešti daug žalos.

Kaip spręsti šį galvosūkį turint SQL infrastruktūrą ir naudojant kritinės reikšmės sistemas, sukurtas „Microsoft“ produktų pagrindu? Įžvalgomis ir praktiniais patarimais dalijasi „Blue Bridge“ Infrastruktūros valdymo sprendimų skyriaus vadovas Algirdas Lunys.

Įmanoma ir sutaupyti, ir atsinaujinti

„Blue Bridge“ patirtis rodo, kad įgyvendinti SQL infrastruktūros konsolidavimo ir atnaujinimo projektus, kurių metu ir sutaupoma, ir pereinama prie naujesnių arba aukštesnės klasės SQL versijų, įmanoma.

Tačiau A. Lunys neslepia, kad tokie projektai beveik visada yra sudėtingi ir pareikalauja iš klientų kantrybės ir tinkamo nusiteikimo. „Nors analizė paprastai parodo, kaip migracija prie naujesnių versijų gali paveikti istoriškai susiklosčiusių sistemų veikimą ir jų sąsajas su kitais IT infrastruktūros komponentais, tačiau tikrąją padėtį atskleidžia tik testavimas, o kai kuriais atvejais – ir pirmosios dienos po atnaujinimo. Seniai pradėtoms kurti ir ilgai „lipdytoms“ sistemoms dažnai trūksta išsamios ir nuoseklios dokumentacijos, specialistų, kurie atsimintų, kas kaip susijungia. Tokia sistema praktiškai yra gyvas organizmas, kurio reakciją į pokyčius IT infrastruktūroje ne visada lengva prognozuoti net patyrusiems profesionalams“, – konstatuoja pašnekovas.

Vis dėlto nepaisant potencialių rizikų, tokio atnaujinimo nauda ar būtinybė – tai atperka. „Atnaujinimu domimasi net tik susiduriant su iššūkiais apdorojant ir pateikiant realaus laiko duomenis iš įvairių šaltinių. Atnaujinimo prireikia ir iškilus būtinybei pagerinti kibernetinį saugumą, užtikrinti geresnį sistemų veikimo patikimumą. Klasikinė priežastis skatinanti susimąstyti apie atsinaujinimą – siekis efektyviau išnaudoti turimus IT resursus ir pasitelkti tam infrastruktūros konsolidavimą“, – apie dažniausius motyvus ryžtis SQL infrastruktūros atnaujinimui pasakoja A. Lunys.

Tinkamai pasiruošus, migracija gali įvykti per pusdienį

Kontroliuoti, mažinti, o kai kuriais atvejais net visiškai panaikinti atnaujinimo rizikas, padeda tinkamas pasiruošimas, kurį galima suskirstyti į kelis etapus. Vadovaudamasis „Blue Bridge“ patirtimi, pašnekovas vardija, kad tai – analizės atlikimas ir testavimas. Šie etapai atskleidžia, kaip migracija gali paveikti svarbiausių sistemų darbą.

„Svarbiausiai išsiaiškinti, kokios tiksliai aplikacijos veikia serveriuose ir kokie yra integraciniai taškai ir kokį vaidmenį jie atlieka, taip pat – kaip šį veikimą gali paveikti versijų pokytis. Įgyvendindami tokius projektus įprastai sudarome matricą. Joje nurodyta, kaip migracija gali paveikti vieną ar kitą paslaugą. Dažnai kuriame ir detalų scenarijų, kurį išbandę per testavimą, galime tiksliai pasakyti, kiek užtruks migracija, ar po jos sistemos veiks taip, kaip turi veikti ir t. t.“, – pasakoja A. Lunys ir priduria, kad sukurti pasiteisinusią metodiką, kuri leidžia atlikti migraciją mažiausiomis laiko sąnaudomis, padėjo nemaža patirtis panašiuose projektuose.

„Tinkamai sustyguotas ir tvarkingai atliktas pasiruošimas leidžia sparčiai pereiti prie migracijos darbų, kurie iš esmės yra lengvoji dalis ir gali trukti tik pusdienį arba vieną darbo dieną“, – pastebi pašnekovas.

Pereiti galima ir prie daug daugiau galimybių suteikiančių versijų

Nei senesnė IT infrastruktūra, nei sudėtingos sistemos neužkerta kelio rinktis ne tik naujesnes, bet ir daugiau galimybių suteikiančias naujas SQL versijas, pabrėžia A. Lunys ir pateikia „SQL Server Enterprise“ licencijų pavyzdį. Šios licencijos – reliacinių duomenų bazių valdymo programinės įrangos versija.

Nuo „SQL Server Standard“ licencijų „SQL Server Enterprise“ skiriasi daug platesnėmis duomenų saugojimo, apdorojimo bei avarinio atstatymo galimybėmis.

„Dažniausiai šio tipo versijas renkasi įmonės, turinčios itin didelį kiekį duomenų bazių ir sudėtingas duomenų struktūras. Šių versijų pasirinkimas ypač naudingas ir tuomet, kai įmonė nori iš esmės pagerinti darbo su duomenimis kokybę, jų analizė, prieinamumą, užtikrinti aukštesnį veiklos tęstinumą taip pat – jau naudoja arba ruošiasi naudotis pažangiausiomis duomenų saugojimo technologijomis: duomenų sandėliais (angl. Data Warehouse) ir duomenų ežerais (angl. Data Lake)“, – paaiškina A. Lunys ir priduria, kad kaip rodo „Blue Bridge“ patirtis, iš esmės atnaujinti savo SQL infrastruktūrą pereinant prie šių versijų galima net iki tol naudojus senesnes, „SQL Server Standard“ versijas.

Reikia pagalbos atnaujinant ir jūsų SQL infrastruktūrą? Susisiekite su „Blue Bridge“ specialistais

SQL

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau