IT specialistams

Kodėl DI tapo įtakingiausia pastarųjų metų technologija?

Podcast’ai Spotify platformoje

Praėjusių metų pabaigoje „Gartner“ tradiciškai pristatė svarbiausias technologijų tendencijas, kurios turės įtakos daugeliui organizacijų 2018-aisiais. Pirmąją vietą tarp įtakingiausiųjų užėmė dirbtinis intelektas (DI). Tokios išvados galėjo pasirodyti kiek netikėtos, nes DI era pirmiausia asocijuojasi su kvapą gniaužiančiomis inovacijomis, pavyzdžiui, robotais humanoidais, o kasdieniame organizacijų ir žmonių gyvenime tokių įsimintinų technologijų kol kas nedaug. Vis dėlto, kaip sutaria ekspertai, DI era jau prasidėjo. Tiesa, daug tyliau ir nepastebimiau nei daugelis tikėjosi.

Apie tai, kodėl pats laikas skelbti DI įtakingiausia šių dienų technologija ir ko verslas jau dabar gali tikėtis iš DI, dalijasi „Blue Bridge“ Duomenų saugyklų produktų vadybininkas Tomas Kalinauskas ir HPE Duomenų saugyklų produktų vadovas Baltijos šalyse Martynas Skripkauskas.

Pažangesnė analitika ir geresnė naudotojo patirtis

Technologijos, įtrauktos į strategiškai svarbiausių sąrašą – sunkiai nuspėjamos, tačiau turinčios didelį potencialą per 5 ateinančius metus pakeisti dabartinius procesus ir verslo modelius, pristatydami savo įžvalgas pasakojo „Gartner“ analitikai. Būtent todėl dėmesio centre atsidūrė DI bei sistemos mokymasis –šios technologijos per gana trumpą laiką tapo aktualios daugybei verslo sričių, be to, prognozuojama, kad iki 2020 m. savaime besimokančių sistemų kūrimas taps viena svarbiausių užduočių technologijų įmonėms, o sugebėjimas išnaudoti šias sistemas priimant sprendimus taps reikšmingu įgūdžiu daugumai organizacijų.

Tai reiškia, kad visiems teks investuoti į naujus procesus, įrankius ir įgūdžius, įgalinančius dirbti su DI, neslepia „Gartner“ tyrėjai, bei prognozuoja, kad jau šiemet daugelis įmonių imsis DI strategijų kūrimo ir bandys „prisijaukinti“ bent vieną sprendimą, paremtą DI.

Visą šį procesą „Gartner“ viceprezidentas David Cearley apibūdina kaip „pamatų klojimą ateičiai“. Naudodamas DI sprendimus, verslas galės ženkliai padidinti savo pelną, tačiau laukti, kol DI visiškai pakeis žmogaus darbą, negalima – jau dabar reikėtų susitelkti į pačius paprasčiausius DI sprendimus, skirtus konkrečiai užduočiai atlikti, bei kruopščiai sekti, kokią įtaką tokių sprendimų naudojimas daro galutiniams rezultatams.

„Nebijokite teirautis, kaip jūsų naudojamos programinės įrangos ir IT infrastruktūros tiekėjai naudos DI, kad sukurtų didesnę pridėtinę vertę jūsų verslui siūlydami pažangesnę analitiką, sklandesnius procesus ir geresnę naudotojo patirtį“, – apibendrina aktualiausias DI panaudojimo sritis D. Cearley.

Nuo kitų skiriasi didesniu efektyvumu

Ir programinės įrangos, ir IT infrastruktūros kūrėjai iš tikrųjų jau turi ką atsakyti į pasiteiravimą apie DI naudojimą, pastebi „Blue Bridge“ Duomenų saugyklų produktų vadybininkas Tomas Kalinauskas. Tiesa, DI pritaikymas IT tik žengia pirmuosius žingsnius, tačiau šių žingsnių jau dabar užtenka, kad kelis kartus savo efektyvumu aplenktų sprendimus be DI.

„Vienas to pavyzdžių – „Hewlett Packard Enterprise“ (HPE) įrenginys „Nimble“ ir jo technologija „InfoSight“, skirta duomenų saugyklos monitoringui. Iš tikrųjų „Nimble“ savyje talpina visus aktualiausius raktažodžius – DI, didžiuosius duomenis ir debesų kompiuteriją. Ką tai reiškia praktiniame lygmenyje? „Nimble“ veikimas panašus į kitų tokio tipo sprendimų – jis renka ir analizuoja informaciją apie IT infrastruktūrą. Tačiau apdorojamos informacijos kiekis ir mastas – nepalyginamai didesni nei analogiškų sprendimų be DI“, – pasakoja T. Kalinauskas.

HPE Duomenų saugyklų produktų vadovas Baltijos šalyse M. Skripkauskas, papildo, kad per vieną darbo dieną „InfoSight“ surenka daugiau informacijos nei sukaupė kiti gamintojai per metų metus nuo telemetrijos naudojimo pradžios. „Ir visa tai įgalino būtent DI“, – pastebi specialistas.

Pažanga dėl pažangos?

Martynas Skripkauskas, „Hewlett Packard Enterprise“
Martynas Skripkauskas, „Hewlett Packard Enterprise“

Nors galima būtų diskutuoti apie būtinybę naudoti DI sprendimus jau dabar, ekspertai primena, kad kitaip nei daugelio kitų technologijų, DI galimybių augimas – eksponentinis. „Kalbant paprasčiau, kuo toliau, tuo protingesnis DI tampa, o tai reiškia, kad laikui bėgant ši technologija ne sensta, o priešingai – atneša daugiau naudos. Pavyzdžiui, visi duomenys, kuriuos analizuoja „InfoSight“, lyginami tarpusavyje ir tokiu būdu DI gali vis tiksliau prognozuoti, kas bus ateityje – kuo daugiau klientų, tuo daugiau informacijos sukaupiama ir tuo tikslesnės prognozės gaunamos“, – pasakoja M. Skripkauskas.

Galutinis tokio proceso tikslas – automatiškai perspėti apie gresiančias IT infrastruktūros problemas joms dar neiškilus. „Nuo reaktyvaus reagavimo į problemas po truputį pereinama į aktyvią prevenciją. Pavyzdžiui, jeigu kažkas iš „Nimble“ klientų įdiegė atnaujinimus, kurie „nulaužė“ svarbias sistemas, apie galimas problemas automatiškai perspėjami visi naudotojai, turintys panašią infrastruktūrą ir ketinantys diegti panašius atnaujinimus“, – pasakoja HPE Duomenų saugyklų produktų vadovas Baltijos šalyse.

Nors turint omeny tokias DI perspektyvas net gana svarios investicijos būtų pateisinamos, M. Skripkauskas atkreipia dėmesį, jog DI sprendimų kaina galutiniam naudotojui priklauso nuo gamintojo ir kai kurias atvejais DI – net ekonomiškai patraukliausias sprendimas. „Išlaikyti DI – daug pigiau nei duomenų centrą, pilną IT inžinierių, kurių indėlis atliekant kokybišką IT infrastruktūros priežiūrą kol kas yra būtinas. Jeigu dar pridėtume tai, kad už „Nimble“ monitoringą nereikia mokėti, DI šiuo atveju – nemokamas. Tačiau net jei būtų kitaip, reikėtų atkreipti dėmesį, kad net 54 proc. problemų, kurioms kelią užkerta „Infosight“, susijusios ne su duomenų saugykla, o su kitais infrastruktūros komponentais – taigi šiuo atveju DI visiškai nemokamai atlieka kelis kartus daugiau darbo nei mokami tokio tipo sprendimai be DI“, – pastebi HPE atstovas.

Lengvesnė pažintis su DI

Sprendimų, panašių į „Nimble“, tik daugės, todėl verta ieškoti progų išbandyti DI sprendimus geriausiomis sąlygomis jau dabar, pastebi „Blue Bridge“ Duomenų saugyklų produktų vadybininkas. „Nors DI tik pradeda įsitvirtinti rinkoje, rekomenduočiau nepasiduoti „naujumo“ argumentui ir nesirinkti iki galo nepatikrintų sprendimų. „Nimble“ pavyzdys liudija, kad net po truputį populiarumą įgaunantys sprendimai jau gali būti spėję užsitarnauti klientų pasitikėjimą“, – pabrėžia T. Kalinauskas.

Martynas Skripkauskas pasakoja, kad „Nimble“ prieinamumas (angl. measured availability), siekiantis 99,9999 proc., nėra vien „teorinis skaičius“: „Naujausiais „Net Promoter“ matavimų duomenimis, „Nimble“ naudotojai – patenkinti daug labiau nei kitų įrankių, skirtų duomenų saugyklos monitoringui. Be to, „Nimble“ klientai gali iškart gauti palaikymą iš IT inžinierių, kurie, pasitelkę turimus duomenis, iškart padeda išspręsti problemą – DI tiesiog leidžia greitai nustatyti, su kokia problema susidūrė klientas ir neuždavinėti papildomų klausimų“, – pastebi HPE atstovas.

Konsultacijas dėl „Nimble“ diegimo Lietuvoje atlieka ir „Blue Bridge“ specialistai, todėl T. Kalinauskas pastebi, kad lietuvių kalba teikiamas palaikymas – dar vienas akstinas pažinčiai su DI. „Sakyčiau, kad išbandyti DI kontroliuojamoje aplinkoje ir išmėginti svarbiausius DI privalumus – išsamesnę ir greitesnę analitiką bei daug greitesnį ir patogesnį IT priežiūros modelį – vienas geriausių sprendimų, kurį šiemet gali priimti konkurencinėje kovoje norinti išlikti įmonė. Beje, vengti DI neturėtų ir mažos bei vidutinio dydžio įmonės. Būtent joms sukurtas „Nimble“ ir tokio dydžio įmonėms skirtų DI sprendimų šiemet tik daugės“, – apibendrina pašnekovas.


Tomas Kalinauskas – „Blue Bridge“ duomenų saugyklų technologijų specialistas, turintis daugiau nei 20 metų patirtį informacinių technologijų srityje, sistemų administravime, duomenų saugyklų ir rezervinio kopijavimo sprendimų projektavime, SAN tinklų projektavime, projektų valdyme bei pardavimuose.

Norite sužinoti daugiau apie „Nimble” sprendimą ir išbandyti jo galimybes „Blue Bridge“ laboratorijoje? 

Susisiekime: Tomas.Kalinauskas@www.bluebridge.lt, +370 652 23449

big data|dirbtinis intelektas|Machine learning

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau