IT specialistams

M. Maraulas: Backup 321 ar 123?

Podcast’ai Spotify platformoje

Benaršydamas internete netikėtai aptikau labai įdomų faktą. Ar žinojote, kad 2012 m. „Pixar“ komanda vos neprarado viso „Žaislų istorija 2“ filmo?! Pasirodo, visi filmo duomenys ir rezervinė kopija buvo laikoma toje pačioje lokacijoje ir netgi tame pačiame įrenginyje. Įrenginys dėl nežinomų priežasčių ėmė trinti rezervinę kopiją, o gamybinė aplinka taip pat buvo sugadinta, tad filmo duomenys tapo visiškai nepasiekiami. Taigi filmo, kurio biudžetas siekė 90 mln. dolerių, likimas pakibo ant plauko. Filmas buvo išgelbėtas atsitiktinumo dėka, nes viena iš darbuotojų turėjo rezervinę kopiją nutolusioje lokacijoje – savo namų kompiuteryje, mat norėjo filmą parodyti savo vaikams.

Ši istorija man priminė neseniai „VeeamON tour“ konferencijoje girdėtą pranešimą apie „Backup 3 2 1“ taisyklę. Ji skamba taip:

(3) Jūs turite turėti mažiausiai tris kopijas savo duomenų.

(2) Duomenys turi būti laikomi mažiausiai dviejuose skirtinguose įrenginiuose.

(1) Bent viena kopija turi būti laikoma nutolusioje lokacijoje.

Anot „Veeam“, tris duomenų kopijas reikia turėti tam, kad duomenų praradimo rizika sumažėtų iki minimumo. Pavyzdžiui, jei duomenų kopijos, esančios dviejuose skirtinguose įrenginiuose turi po 1/100 tikimybės išsinaikinti, tai tikimybė prarasti visus duomenis yra:

1/100*1/100=1/10 000.

Bet, jei saugomos trys duomenų kopijos, tikimybė sumažėja iki:

1/100*1/100*1/100=1/100 000 000.

Prisiminus holivudinį pavyzdį, duomenis būtina saugoti skirtinguose įrenginiuose, mat sugedęs vienas įrenginys gali sunaikinti tiek gamybinės aplinkos duomenis, tiek ir rezervinę kopiją. Nutolusi lokacija gelbėja nuo gaisrų, vandens užliejimų ar kitų nelaimių, kurios gali nutikti duomenis saugančiame duomenų centre.

Analizuodamas tendencijas, galiu pastebėti, jog klientai Lietuvoje dažniausiai laikosi pirmųjų dviejų taisyklių (turi tris duomenų kopijas ir rezervines kopijas saugo kitame įrenginyje), bet retai kada laiko kopijas nutolusioje lokacijoje. Matyt, taip yra todėl, kad gyvename ne seisminėje zonoje ir ne Senos apsemiamame Paryžiuje, tad rizika prarasti duomenis dėl stichinių nelaimių mažėja ir kaštų taupymas atrodo kur kas patraukliau… Tačiau visgi dar lieka gaisrų ir užliejimų galimybė, dėl to savo klientams visada rekomenduojame įsivertinti, kokio svarbumo duomenys yra saugomi, ir investuoti į organizacijos gyvavimui esminių duomenų papildomą apsaugą.

Kita vertus, savo asmeniniams duomenims aš pats asmeniškai naudoju ne visai tobulą duomenų saugojimo strategiją – mano skaičiai rikiuojasi 2 2 1 🙂

AUTORIUS

Mindaugas Maraulas – UAB „Blue Bridge“  IT paslaugų vadybininkas

Įvertink šį straipsnį

    Prenumeruokite ir gaukite žinias pirmieji

    Taip pat skaitykite

    Skaityti daugiau
    Skaityti daugiau